Prejsť na obsah

Čo je dôležité zvážiť pri výbere internetu na doma?

Čo je dôležité zvážiť pri výbere internetu na doma?

Najdôležitejšou a nepochybne nenahraditeľnou inováciou prelomu 20. a 21. storočia je internet. Práve internet, ktorý dennodenne používame pri práci, v školách, v zdravotníctve a mnohých ďalších oblastiach ponúkajú poskytovatelia internetových služieb. Zatiaľ čo existujú internetové programy, ktoré používateľovi poskytujú nižšiu rýchlosť na účely ako napríklad posielanie e-mailov a sledovanie noviniek, existujú aj vysokorýchlostné programy, ktoré sa dajú využiť napríklad na online streamovanie a sťahovanie veľkých dát. Postupom času sa internet rozvíjal a vzniklo množstvo typov a technológií, ktoré využívame dodnes.

V rámci domácností zaraďujeme medzi najvýznamnejšie napríklad optiku s rýchlosťami až do 1 GB, bezdrôtový internet do 500 Mbit, či VDSL internet do 90 Mbit v závislosti od lokality.. Najvyššie rýchlosti ponúka optické pripojenie, v Slovanete sa ale snažíme inovovať a priblížiť k jeho kvalite aj ostatné typy technológií. Ak kvôli polohe a infraštruktúre bytu alebo domu nemáte aktuálne možnosť vybrať si optický internet, je možné siahnuť po inom, podobne kvalitnom a výkonnom type služby

  • Aké poznáme typy internetu?
  • Optický internet
  • Wi-Fi internet
  • VDSL internet
  • Testovanie internetovej infraštruktúry
  • Neobmedzené internetové služby

Aké poznáme typy internetu?

Typ dostupného internetu a internetových služieb sa môžu líšiť v závislosti od vašej lokality, používania a potreby. Na prácu z domu pravdepodobne budete uprednostňovať internetové služby, ktoré sú prispôsobené vašim individuálnym potrebám a profesijným požiadavkám než tie, ktoré by ste používali v komerčnom alebo vzdelávacom prostredí. V súčasnosti poskytujeme niekoľko typov pripojenia prostredníctvom rôznych technológií:

  • Internet z optických vlákien
  • Bezdrôtový internet (Wi-Fi)
  • VDSL Internet
  • LTE Internet

Internet na doma a jeho jednotlivé typy nám poskytujú rozdielne maximálne rýchlosti internetu na základe ich hardvérového riešenia. Podľa týchto kritérií majú odlišné náklady na prevádzku daného pripojenia a aj preto pri rovnakej rýchlosti internetu, no s iným typom technologie môže byť cena internetovej služby rozdielná.

V tomto článku si ďalej povieme najmä niečo o službách ako Optický internet, Wi-Fi internet a VDSL internet, ktoré Slovanet ponúka.

Internet na doma

Optický internet

Optický internet na doma, inými slovami „Fiber Internet“, je označovaný ako typ vysokorýchlostného internetu, v ktorom sú káble chránené skleneným a plastovým plášťom. Vďaka svetelným signálom odosielaným cez optické internetové káble je internetové pripojenie rýchlejšie, bezpečnejšie a efektívnejšie. Pri optickom internete je najnáročnejšia časť výstavba optickej infraštruktúry. Budovanie siete nie je jednoduchý proces a preto sa sme sa donedávna na Slovensku stretávali s optikou najmä v okresných mestách a väčších obciach. V Slovanete ale hájime záujmy zákazníkov a je jedným z našich cieľov poskytovať túto technológiu na čo najviac možných miestach s rýchlosťami až do 1 GB.

Wi-Fi internet

Wi-Fi internet na doma, čo je skratka pre „Wireless Fidelity“, je typ internetu, ktorý umožňuje počítačom, herným konzolám, mobilným zariadeniam a iným audio/vizuálnym elektronickým zariadeniam prístup ku internetu v rámci bezdrôtovej siete prúdiacej z vysielačov na prijímače. Wi-Fi internet je dnes veľmi populárny v obciach a mestách, kde je problém s možnosťou pripojenia na optickú sieť.

V Slovanete sa snažíme inovovať a skvalitňovať bezdrôtové služby čo najviac. Pri našich Wi-Fi internetových programoch RadioLAN ponúkame rýchlosti až do 500 Mb, čo poteší aj náročných používateľov.

VDSL internet

VDSL internet na doma je typ, kde sa používajú medené káble, ktoré slúžili ako prenos signálu pri telefonovaní z domácnosti do domácnosti. Šírka pásma priamo súvisí so vzdialenosťou od ústredne a rýchlosť nahrávania a sťahovania je vysoko stabilná a spoľahlivá. V závislosti od vašej lokality preto môžete využívať rýchlosti na tejto technológií až do 90 Mbit.

Testovanie internetovej infraštruktúry

Typ internetu, ktorý si vyberiete do vašej domácnosti závisí od vašich možností a potrieb. Je potrebné si zodpovedať, ktorá služba je pre vás najlepšia podľa kritérií, ako je napríklad počet súčasne pripojených uživateľov na internet alebo účel a intenzita využitia. Ak má váš byt alebo dom staršiu infraštruktúru, ktorá nepodporuje optický internet, oplatí sa pozrieť napríklad na možnosti bezdrôtového internetu, ktoré vám kvalitou a možnosťami optiku dokáže nahradiť.

Zadaním vašej adresy v overovači na našej stránke môžete v priebehu niekoľkých sekúnd zistiť, aké služby sú u vás podporované.

Neobmedzené internetové balíčky

Ešte pred pár rokmi mali rýchlosti internetu určitý limit. Ak ste ho počas používania prekročili, rýchlosť vášho internetu dramaticky klesla. Aktuálne sú ale v Slovanete už na 99% všetky služby dátovo neobmedzené a tento limit sa už uplatňuje minimálne. Nezáleží na tom, koľko dát prečerpáte, V Slovanete vám ponúkame optimálny internetový balík s televíziou, profesionálnou inštaláciou, zariadením a doplnkovými službami podľa vašich potrieb. Pozrite si naše dostupné programy a služby, ktoré garantujú rýchlé, efektívne a bezpečné internetové pripojenie. Pri nejasnostiach sa na nás môžete obrátiť s akýmikoľvek požiadavkami na našej technickej linke podpory.

Mohlo by vás zaujímať

Internetová televízia od Slovanetu, prečo si ju zaobstarať a aké 2 typy poskytujeme?

Internetová televízia od Slovanetu, prečo si ju zaobstarať a aké 2 typy poskytujeme?

S rýchlym nárastom digitálnych produktov a celkového technologického rozvoja sa kvalita a sledovanie televízie značne zmenili v porovnaní s obdobím …

Zistiť viac
Bezpečnosť pri zimných online nákupoch

Bezpečnosť pri zimných online nákupoch

S povianočným obdobím prichádza aj veľké výpredajové online nakupovanie. Aj napriek pretrvávajúcej pohode, ktorá s nami po sviatkoch ostane, na nás …

Zistiť viac
Vianočná podpora útulkov 2023

Vianočná podpora útulkov 2023

Vianoce sú pre nás najkrajšie obdobie v roku. Sú to sviatky lásky, pochopenia a pokoja. Žiaľ, nie všetkým sa láska a neha dostáva. …

Zistiť viac